Kalipoz Prolongatum

Zazwyczaj rodzice skupiają się wyłącznie na kalendarzu szczepień obowiązkowych. Są to szczepienia bezpłatne, które trzeba podać dziecku, bo jeśli tego nie zrobimy, to może się okazać, że będziemy poddani karze finansowej. Ale prawda jest taka, że jest jeszcze druga lista szczepień, które są zalecane przez lekarzy.

One także są bardzo ważne, ale jednocześnie są płatne i co więcej, jeśli rodzic nie zaszczepi nimi dziecka, to nie będzie pociągnięty do żadnej odpowiedzialności. Nie mniej, warto się zastanowić nad skorzystaniem z tej drugiej listy, bo może ona uratować życie naszemu dziecku.

Są zalecane

Do zalecanych szczepionek, za które należy zapłacić samemu, zaliczają się te przeciwko meningokokom.

To często powoduje, że rodzice rezygnują z tych szczepień, twierdząc że są one za drogie i ich na to nie stać. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że meningokoki to bakterie, które mogą prowadzić do rozwoju bardzo groźnych chorób, a one z kolei mogą się skończyć śmiercią pacjenta. Co więcej, chociaż może na nie zachorować każdy bez względu na wiek, to jednak najczęściej pojawiają się u dzieci do lat 5 i młodzieży w wieku 16 a 21 lat.

Dlatego też warto poważnie potraktować te zalecenia i zaszczepić swoje dziecko, tak aby mieć pewność, że w odpowiedni sposób chronimy je przed możliwością wystąpienia bardzo groźnej choroby.

Szczepić możemy w każdym wieku

Warto wiedzieć, że szczepienia przeciwko meningokokom możemy wykonać w każdym wieku. To oznacza, że nawet dziecko 4 letnie może przyjąć odpowiednią dawkę szczepionki, a ona zadziała tak jak należy.

Jednak najpierw powinniśmy się zastanowić, czy chcemy aby otrzymało szczepionkę przeciwko meningokokom typu B czy C, a może ma otrzymać dwa różne szczepienia, które będą chroniły go przeciwko tym dwóm typom, najczęściej u nas występującym? Warto również sprawdzić, ile dawek szczepionki nasze dziecko powinno otrzymać, tak abyśmy byli na to przygotowani i żebyśmy nagle nie przerwali procesu szczepienia, bo wówczas nie zadziała ono na organizm dziecka tak jak powinno. Nawet jeśli nasze dziecko skończyło 4 lata i wydaje nam się, że meningokoki są dla niego coraz mniejszym zagrożeniem, to i tak warto je zaszczepić. Zachorować można w każdym wieku, nawet jako dorosły, a dzięki szczepieniom będziemy mieli pewność, że we właściwy sposób chronimy nasze dziecko przed poważnymi komplikacjami, jakie mogą się pojawić razem z chorobami wywołanymi przez meningokoki.

Fakt, trzeba za te szczepienia zapłacić, ale lepiej to zrobić i być spokojnym o zdrowie swojego dziecka.