betnovate c maść cena najbardziej korzystna w Poznaniu

Ponieważ medycyna cały czas się rozwija, to z jednej strony zdobywamy coraz większą wiedzę na temat różnych chorób, ale z drugiej strony też, udaje się opracować szczepionki, które mają nas przed tymi chorobami chronić. Na szczęście możemy też skorzystać ze szczepionek przeciwko meningokokom, choć tutaj nie było łatwo, bo o ile od dłuższego czasu była już szczepionka przeciwko meningokokom typu A, C, Y i W-135, o tyle cały czas był problem z przygotowaniem szczepionki przeciwko meningokokom typu B. Na szczęście i ten problem udało się rozwiązać, a więc teraz nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli się zaszczepić.

Nie ma jednej na wszystko

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma jednej szczepionki, która działałaby na wszystkie typy meningokoków.

Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, że w Polsce najczęściej występują choroby wywołane meningokokami typ B i C, a co się z tym wiąże, właśnie przeciwko nim powinniśmy się zaszczepić. To oznacza, że jeśli chcemy się chronić przed tymi dwoma typami, to musimy skorzystać z dwóch różnych szczepionek, bo nie ma takiej, która działałaby od razu na obydwa te typu. I co ważne, zanim przystąpimy do szczepienia, powinniśmy dokładnie sprawdzić ile dawek musimy przyjąć, tak abyśmy mieli pewność, że takie szczepionki przyniosą spodziewane efekty i faktycznie zadziałają tak jak powinny.

Wiele zależy od czasu podania

Warto wiedzieć, że jeśli zaczynamy podawać szczepionki przeciwko meningokokom dzieciom, które ukończyły 2 miesiąc życia, to zazwyczaj musimy podać 2 albo 3 dawki, w odstępie 2 miesięcy.

Tak się dzieje zarówno przy szczepionce na meningokoki typu C, jak i typu B. Jednak jeśli podajemy te szczepionki dzieciom powyżej 2 lat, albo osobom dorosłym, to zazwyczaj w przypadku tej na meningokoki typu C wystarczy jedna dawka, a tej na typ B dwie dawki. Co jest również ważne, to szczepionkę przeciwko typowi C możemy podawać od 2 miesiąca życia do 65 roku życia, natomiast tą przeciwko typowi B podaje się od 2 miesiąca życia do 50 roku życia. Przeciwko meningokokom możemy się zaszczepić w każdym momencie, jednak im szybciej to zrobimy, tym większa będzie szansa na to, że uda nam się ochronić przed chorobami, które są wywoływane przez te bakterie.

A ponieważ dzieci mają słabszą odporność i w ich przypadku choroba ma gwałtowniejszy przebieg, to w ogóle nie powinniśmy się zastanawiać nad tym czy je szczepić, zwłaszcza jeśli planujemy posłać je do żłobka czy przedszkola. Im szybciej zaczniemy podawać takie szczepienia, tym bezpieczniejsze będzie nasze dziecko.