O meningokokach najczęściej słyszą rodzice małych dzieci, zwłaszcza tych, które za chwilę mają iść do żłobka albo przedszkola. To dlatego, że z jednej strony znajdować będą się one w grupie podwyższonego ryzyka, a z drugiej u nich choroba rozwija się najszybciej i może poczynić największe spustoszenie w ich organizmach. Jednak prawda jest taka, że zachorować może każdy, bez względu na wiek i płeć – tym bardziej, że 25% ludzi jest nosicielami tej choroby. To oznacza, że wbrew pozorom łatwiej jest się nią zarazić niż nam się wydaje.

Co musimy wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że chociaż odkryto kilkanaście grup meningokoków, to jednak w naszym kraju najczęściej występuje typ B i typ C. Ten pierwszy najczęściej pojawia się w 1. roku życia, występowanie drugiego wzrasta po 2. roku życia.

Warto również wiedzieć, że meningokokami typu C, tak jak i wszystkimi innymi, można zarazić się drogą kropelkową. To oznacza, że wystarczy jeść tym samym widelcem, pić z tego samego kubka, albo stać koło nosiciela czy chorego w momencie kiedy kichnie albo zakaszle. Dlatego też na zachorowanie najbardziej narażone są te osoby, które często znajdują się w dużych skupiskach takich jak akademiki, internaty, żłobki czy przedszkola. Dlatego też oferta ze szczepieniami proponowana jest przede wszystkim rodzicom małych dzieci, ale warto mieć świadomość, że zaszczepić może się każdy i praktycznie w każdym wieku.

To ważne, ponieważ meningokoki typu C mogą być groźne w każdym wieku, chociaż wiadomo, że u dzieci choroba ma zazwyczaj gwałtowniejszy przebieg i może się rozwijać znacznie szybciej.

Kiedy najwięcej chorób?

Warto wiedzieć, że chociaż choroba wywołana meningokokami typu C nie patrzy na wiek i płeć, to jednak najczęściej chorują na nią dzieci do 5. roku życia, a oraz młodzież w wieku nastoletnim. Dlatego też to do tych grup wiekowych najczęściej kierowane są szczepienia.

Tym bardziej, że choć choroba ta pojawia się stosunkowo rzadko, to jednak ma gwałtowny przebieg i może zakończyć się nie tylko ciężkimi powikłaniami, ale nawet śmiercią. Dlatego też im szybciej podejmie się odpowiednie działania i leczenie, tym większa jest szansa na szczęśliwe zakończenie. A to oznacza, że warto się profilaktycznie szczepić, tak aby zmniejszyć ryzyko, że my albo ktoś nam bliski zachorujemy z powodu meningokoków typu C. Warto wiedzieć, że można się przed nimi bronić poprzez odpowiednie szczepionki.

Nie znajdują się one w kalendarzu szczepień obowiązkowych, jednak są zalecane przez lekarzy. Jeśli wiemy, że nasze dziecko, albo my sami będziemy przebywać w dużym skupisku ludzi w zamkniętej przestrzeni, to warto poważnie rozważyć takie szczepienie.