Jeżeli mamy sporą wiedzę na temat jakichś zarazków i chorób, które one powodują. To istnieje szansa, że wiemy również jak się przed nimi bronić, tak aby ryzyko wystąpienia danej choroby zmniejszyć do minimum. Jak się okazuje, obecna wiedza o meningokokach pozwala nie tylko na zastosowanie odpowiednich szczepionek, które mogą być podane praktycznie w każdym wieku, ale również na zmniejszeniu ryzykownych zachowań, które mogą tylko zwiększać rozwój choroby. O czym więc powinniśmy pamiętać?
Jak się przenosi?
Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób przenosi się ta choroba, tak abyśmy mogli w miarę możliwości do minimum ograniczyć zachowania, które mogą zwiększać szanse na to, że tą chorobę złapiemy. Dlatego pocieszający może być fakt, że choć 25% populacji jest nosicielami meningokoków, to bardzo rzadko wywołują one choroby. Niestety, jeśli już do tego dojdzie, to rozwija się ona gwałtownie i w wielu przypadkach kończy się śmiercią.
Stąd warto wiedzieć, że meningokoki mogą być przenoszone drogą kropelkową, a więc powinniśmy uważać na wszystkie osoby, które kaszlą i kichają. Mogą też być przenoszone w sposób bezpośredni, a więc poprzez pocałunek, co oznacza że powinniśmy unikać całowania się z różnymi osobami, co niestety dość często zdarza się wśród młodzieży. Jak i przez kontakt pośredni, a więc skorzystanie z tego samego widelca, kubka czy zabawki. Dlatego powinniśmy unikać używania rzeczy, z których korzystał już ktoś inny. To w jaki sposób przenoszą się meningokoki wiele mówi o tym, dlaczego choroby pojawiają się najczęściej wśród małych dzieci, które bawiąc się tymi samymi zabawkami biorą je do buzi. Jak i wśród młodzieży, która często podejmuje ryzykowne zachowania.
Można się bronić
Jednak warto wiedzieć, że mamy szansę bronić się przed działaniem meningokoków. Przede wszystkim jeśli tylko wiemy, że my albo ktoś nam bliski, znajduje się w grupie ryzyka i dodatkowo przebywać sporo czasu w zamkniętych, dużych skupiskach ludzi, to należy skorzystać ze szczepionek. Są one całkowicie bezpieczne, a mogą sprawić, że nie będziemy musieli się przekonać, jak groźne są choroby wywołane przez meningokoki. Dlatego też szczepionki proponowane są przede wszystkim rodzicom, których dzieci idą do żłobka czy przedszkola. Warto wiedzieć w jaki sposób przenoszone są meningokoki, tak abyśmy wiedzieli jakich zachowań unikać i co zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania. Oczywiście przeciwko kichnięciu czy kaszlnięciu niewiele możemy zdziałać, ale przy kontaktach bezpośrednich i pośrednich, jakieś możliwości już istnieją.