Coraz częściej możemy się spotkać z różnego rodzaju informacjami na temat meningokoków. To sprawia, że ludzie są coraz bardziej świadomi tego, jak groźne są to bakterie, a to z kolei prowadzi do coraz częstszych rozmów na temat tego, w jaki sposób można się przed nimi chronić. Wówczas pojawiają się informacje o szczepieniach, które proponowane są nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Następnie przechodzimy do rozmowy na temat leczenia i okazuje się, że chory otrzymuje między innymi antybiotyki.
Jednak nadal mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet zdrowe osoby mogą dostawać antybiotyki, które będą miały je chronić przed działaniem meningokoków.
Kiedy antybiotyk?
Oczywiście w przypadku meningokoków bardzo ważne jest ich szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia w szpitalu. Tam zostanie podany antybiotyk w formie dożylnej, tak aby zwiększyć szanse chorego na to, że wyzdrowieje i że choroba nie pozostawi w jego organizmie zbyt dużych zmian. Jednak pamiętajmy, że zanim choroba się rozwinie, mija około 7 – 14 dni, a to oznacza, że w tym czasie chory zarażał inne osoby.
Czy to drogą kropelkową poprzez kichnięcie, czy bezpośrednią przez pocałunek, albo pośrednią poprzez używanie tych samych sztućców. A to oznacza, że wszyscy, którzy mieli z nim w tym czasie bliski kontakt, narażenie są na działanie meningokoków. Dlatego też, należy wszystkim domownikom i osobom, z którymi chory miał intymny kontakt, jak i wszystkim tym którzy spali z chorym w jednym pomieszczeniu, podać jak najszybciej antybiotyki.
Co trzeba wiedzieć?
Warto wiedzieć, że przyjęcie takiego antybiotyku ma sens do 2 tygodni od wystąpienia zachorowania.
Jeśli w tym czasie antybiotyk nie zostanie podany, to później nie warto go podawać. Niemniej jednak, trzeba pamiętać, że im szybciej taki lek zostanie podany tym lepiej, dlatego też najważniejsze tutaj będą pierwsze 24 godziny. Poza tym, osobom które miały kontakt z chorym można podać kilka różnych rodzajów antybiotyków. Niektóre podaje się doustnie, inne podaje się w formie zastrzyków, jednak najważniejsze jest tutaj to, aby zostały one jak najszybciej zastosowane i żeby były podane w odpowiedniej dawce.
Jeśli mieliśmy kontakt z chorym na meningokoki, to jak najszybciej powinniśmy zacząć kurację antybiotykową. Wówczas istnieje szansa, że uda nam się uniknąć rozwinięcia choroby oraz jej przykrych konsekwencji.