Kalipoz Prolongatum ulotka

Chociaż dość długo to trwało, to jednak w końcu udało się stworzyć szczepionkę, która ma chronić nie tylko przed meningokokami typu A, C, Y i W-135, ale też taką, która ochroni nasz organizm przed chorobami wywołanymi meningokokami typu B. Co jednak jest ważne, to musimy wiedzieć, że nie ma możliwości, aby podać jedną szczepionkę, która poradzi sobie z tymi wszystkimi grupami meningokoków. Dlatego też ważne jest sprawdzenie, z którymi z nich najczęściej możemy się spotkać, tak aby powziąć odpowiednie środki bezpieczeństwa, przez wybranie odpowiedniego rodzaju szczepionki.

Trochę to trwało

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że szczepionkę przeciw meningokokom typu B udało się opracować dopiero nie dawno, ale najważniejsze że teraz już jest i możemy z niej korzystać. Co prawda nie znajduje się ona w kalendarzu szczepień obowiązkowych, nie mniej jest polecana przez lekarzy i chociaż musimy za nią sami zapłacić, to jednak warto to zrobić. Szczepionka ta pozwoli nam ochronić siebie i nasze dziecko przed skutkami choroby wywołanej tymi bakteriami, a chociaż nie występuje ona zbyt często, to jednak jej działanie jest szybkie i niejednokrotnie kończy się śmiercią.

Dlatego warto się zdecydować na szczepienia przeciwko meningokokom typu B, bo są one bezpieczne, nie wywołują większych działań niepożądanych, poza gorączką i obrzękiem w miejscu wkłucia, a mogą uratować życie dziecku.

Odpowiednia ilość dawek

Zanim przejdziemy do szczepienia powinniśmy się dowiedzieć ile dawek należy przyjąć, abyśmy mieli pewność, że taka szczepionka zadziała w odpowiedni sposób. Dlatego jeśli zaczynamy ją podawać dziecku, które mieści się między 2 a 5 miesiącem życia, to powinniśmy podać mu 3 dawki w odstępie miesiąca.

Jeśli dziecko otrzymuje szczepienie między 6 miesiącem życia a 10 rokiem życia, to wówczas otrzymuje tylko 2 dawki w odstępie 2 miesięcy. A jeśli podajemy szczepionkę dziecku powyżej 11 roku życia, albo dorosłemu, to należy podać 2 dawki w odstępie miesiąca. Trzymanie się tej ilości dawek, jak i czasu ich podawania jest bardzo ważne, bo tylko wtedy będziemy mieli pewność, że faktycznie zadziała ona tak jak powinna.

Przede wszystkim szczepionkę na meningokoki typu B powinny otrzymać dzieci do 5 roku życia i nastolatki w wieku 16-21 lat, bo to w tych grupach jest największe ryzyko zachorowań. Nie mniej powinni z niej skorzystać również dorośli, którzy przebywają w dużych i zamkniętych skupiskach, takich jak akademiki czy koszary. Taka szczepionka może uratować życie, więc nie warto na niej oszczędzać.