Prolongatum

Wiedza na temat meningokoków jest coraz większa. To oznacza, że już nie tylko rodzice małych dzieci, które za moment mają iść do żłobka czy przedszkola zaczynają się zastanawiać nad szczepionką, ale również starsze osoby, które przebywają w większych skupiskach ludzi. To oznacza, że szukamy dokładniejszych informacji na ten temat i to nie tylko podczas rozmowy z lekarzem, ale również poprzez poszukiwanie osób, które miały już kontakt z tą chorobą i mogą nam o niej powiedzieć coś więcej z własnego doświadczenia. A skoro rozmawiamy o meningokokach i skutkach ich działania, to na pewno pojawi się również temat szczepionek. To oznacza, że o nich również powinniśmy spróbować jak najwięcej się dowiedzieć.

Nie działają na wszystkie

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że meningokoki występują w różnych grupach, chociaż dla nas najgroźniejsze są te typu :A, B, C, Y i W-135. Ale i one nie występują w każdym miejscu, bo kiedy sprawdzimy statystyki odnośnie zachorowań, to szybko się okaże, że najczęściej u nas występuje typ B i C. To oznacza, że przeciwko tym dwóm rodzajom meningokoków powinniśmy się zaszczepić. Jednak nie wystarczy tutaj jedna szczepionka, trzeba kupić dwie oddzielne. A ponieważ za takie szczepienia, nawet w przypadku dzieci, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni, to z pewnością będzie nas interesowało, ile nas to ostatecznie wyniesie.

Dokładnie dopytajmy

Ponieważ najczęściej dzieci chorują na meningokoki typu B, to może się okazać, że właśnie tą szczepionkę w pierwszej kolejności zaleci nam lekarz. Zwłaszcza jeśli za chwilę nasze dziecko będzie miało iść do żłobka czy przedszkola. Warto wówczas wiedzieć, że będziemy musieli kupić szczepionkę o nazwie Bexsero, a jej cena będzie oscylowała w okolicach 380 zł. Co więcej, warto wiedzieć, że taka szczepionka będzie musiała być powtórzona jeśli chcemy, aby zadziałała zgodnie ze swoim przeznaczeniem. To oznacza, że decydując się na rozpoczęcie szczepienia, musimy wiedzieć, kiedy je podawać. Czyli musimy być przygotowani na to, że w odstępie dwóch miesięcy będziemy musieli podać naszemu dziecku dwie dawki tej szczepionki, a to oznacza, że będziemy musieli być gotowi, aby tą kwotę zapłacić podwójnie. Może się wydawać, że to dużo pieniędzy. Jednak pamiętajmy, że tutaj chodzi o zdrowie i życie. Chociaż meningokoki rzadko prowadzą do wystąpienia choroby, to jednak kiedy do tego dojdzie, może się ona zakończyć nawet śmiercią. Nie możemy być pewni, że naszej rodziny to nie dotyczy.

Dlatego lepiej profilaktycznie się zaszczepić i później się nie martwić.