Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że ¼ populacji to nieświadomi nosiciele meningokoków. Chociaż sama bakteria rzadko wywołuje choroby, to jednak kiedy do tego dojdzie, bardzo ważny jest czas, szybkie postawienie odpowiedniej diagnozy i podjęcie właściwego leczenia. Dlatego warto cały czas zdobywać wiedzę na temat meningokoków, tak abyśmy wiedzieli co powinno nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy się jak najszybciej udać do lekarza.
To warto wiedzieć
Przede wszystkim musimy wiedzieć, że bakterie przenoszone są drogą kropelkową, a więc wystarczy zwykłe kichnięcie czy kaszel, aby doszło do przekazania bakterii.
Znajdują się one w błonie śluzowej nosa i gardła, i najczęściej nie wywołują żadnych objawów. Jednak kiedy dojdzie do wystąpienia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsy, ważna będzie każda minuta. To oznacza, że warto sobie zdawać sprawę z tego, jakie objawy ma choroba meningokokowa, tak abyśmy mieli pewność, że zareagujemy we właściwy sposób.
Czym się objawia?
Początkowe objawy mogą być mylące, a co się z tym wiąże, mogą nie wzbudzić w nas niepokoju.
Pojawić może się gorączka, bóle mięśni, złe samopoczucie, bóle gardła, a więc wszystkie te objawy, które najczęściej wiążemy z przeziębieniem. W przypadku zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych możemy mieć też do czynienia z wymiotami, nadwrażliwością i drgawkami. Ważne jest tutaj to, że objawy te będą nasilały się coraz szybciej, a pogarszający się stan zdrowia będzie widoczny gołym okiem. Warto również wiedzieć, że jednym z objawów choroby meningokokowej może być wysypka wybroczynowa.
Będzie się ona charakteryzowała niewielkimi czerwonymi kropkami, które z biegiem czasu zaczną się rozlewać w duże plamy. Co ważne, zaczerwienienia nie będą znikały pod wpływem nacisku. Musimy być jednak świadomi, że taka wysypka pojawić się może w różnym czasie. U jednych szybciej, u innych później, a to oznacza, że nie powinniśmy tylko na jej podstawie określać czy mamy do czynienia z chorobą meningokokową.
Jeśli tylko pojawią się wcześniejsze objawy i będziemy widzieli, że stan chorego błyskawicznie się pogarsza, to jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Im szybciej chory znajdzie się w szpitalu i im szybciej zostaną mu podane odpowiednie leki, tym większa jest szansa, że uda się uniknąć ciężkich powikłań, a w krańcowych przypadkach nawet śmierci. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć żadnych objawów, tym bardziej jeśli wśród nich pojawi się czerwona wysypka, która z upływem czasu zacznie się rozlewać po całym ciele.