Im bardziej rozwinięta jest medycyna, tym większa jest nasza wiedza na temat różnych chorób, tego co je wywołuje, jak również tego w jaki sposób możemy z nimi walczyć. Dlatego też obecnie coraz więcej wiemy o meningokokach, a to oznacza, że możemy się przed nimi bronić. To nie było łatwe, chociażby dlatego, że występują one w różnych rodzajach, ale tak naprawdę powinniśmy się skupić na 5, które są dla nas najgroźniejsze.

To typ: A, B, C, Y i W-135. Z tych wymienionych, w naszym kraju najczęściej możemy się spotkać z typem B i C, a więc to na ich temat powinniśmy posiadać jak największą wiedzę.

Im więcej wiemy tym lepiej

Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że im większa jest nasza wiedza na jakiś temat, tym lepiej.

To dlatego, że mamy wówczas większe szanse na podjęcie odpowiednich działań i ochronę samych siebie. Dlatego też, ważne może się okazać to, że meningokoki C najczęściej zaczynają atakować po ukończeniu 2 roku życia. To jedna z dwóch najczęściej występujących u nas odmian, dlatego jeśli chcemy się zaszczepić przeciwko meningokokom, to powinniśmy wybierać szczepionki, które będą sobie w stanie poradzić z ich typem C, jak i typem B.

To ważne, bo choć meningokoki c stosunkowo rzadko wywołują choroby, to jednak gdy to zrobią są one bardzo niebezpieczne i niejednokrotnie mogą prowadzić do śmierci. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy w miarę możliwości starali się przeciwdziałać chorobom, które mogą się rozwinąć poprzez bakterie jakimi są meningokoki typu C.

Są różne szczepionki

Przede wszystkim powinniśmy wiedzieć, że nie ma jednej szczepionki, która działałaby na wszystkie rodzaje meningokoków.

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokładnie zwrócili uwagę na to, z której szczepionki korzystamy i czy będzie to ta, która będzie oddziaływała między innymi na meningokoki c. Co ważne, to również fakt, że te szczepionki muszą być podawane w odpowiednich dawkach. Jeśli zaczniemy ją podawać niemowlęciu, które właśnie ukończyło 2 miesiące, to musimy dopilnować, aby dawka została odpowiednio powtórzona.

Jeśli jednak podajemy ją dziecku, które ukończyło 2 lata, albo osobie dorosłej, to spokojnie wystarczy jeśli zostanie zastosowana jedna dawka. Warto zobaczyć jaką mamy wiedzę na temat meningokoków c i odpowiednio ją wykorzystać. Im więcej sami będziemy wiedzieli na ten temat, tym większa szansa na to, że będziemy mogli się skutecznie bronić przed tą chorobą.

Chociażby przez to, że będziemy wiedzieli jak ważne jest podanie odpowiedniej szczepionki.