Infanrix

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że meningokoki to bakterie, które przebywają w błonie śluzowej gardła i nosa. Szacuje się, że 25% populacji jest ich nosicielami, ale nie obserwuje się u nich żadnych negatywnych objawów. Niestety, wystarczy że ktoś ma słabszą odporność, jak chociażby małe dzieci i może się okazać, że obecność tych bakterii zamieni się w chorobę. Co prawda do takich sytuacji ogólnie dochodzi stosunkowo rzadko, jednak kiedy choroba już się rozwinie, to ma ona bardzo gwałtowny przebieg i w wielu przypadkach może skończyć się ciężkimi powikłaniami, albo nawet śmiercią.

Ważny jest czas

To co w tym wszystkim jest niezwykle ważne, to fakt że choroba wywołana przez meningokoki rozwija się bardzo szybko, a więc niezwykle ważny jest tutaj czas. Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana, im szybciej rozpocznie się leczenie szpitalne, tym większa jest szansa na to, że uda się ją pokonać i nie pozostawi ona w organizmie spustoszenia. Niestety, jak się okazuje choroby wywołane przez meningokoki bardzo ciężko jest rozpoznać, przynajmniej na początku. Bóle mięśni, bóle głowy, wymioty czy ogólne osłabienie mogą wskazywać na wiele różnych chorób, a to oznacza, że rzadko kiedy od razu są łączone z działaniem meningokoków.

W późniejszym czasie mogą się pojawić mdłości, światłowstręt, a nawet wysypka, jednak mogą one pojawiać się w różnym czasie i z różnym nasileniem, w zależności od indywidualnych predyspozycji, co również nie ułatwia postawienia odpowiedniej diagnozy.

Jak leczyć?

Najważniejsze jest to, aby jak najszybciej została ona właściwie zdiagnozowana, co znacznie zwiększy szansę na pokonanie choroby. Najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednie wyhodowanie meningokoków z krwi, płynu mózgowo-rdzeniowego albo z wymazu z nosa czy gardła. Poza tym, bardzo ważne jest tutaj to, aby chory jak najszybciej znalazł się w szpitalu, bo wówczas będzie można rozpocząć leczenie antybiotykami, które będą podawane w formie dożylnej, tak aby maksymalnie zwiększyć ich działanie. Podczas leczenia chorób wywołanych przez meningokoki najczęściej stosuje się penicylinę albo antybiotyki z grupy cefalosporyn. Choroby wywołane meningokokami rozwijają się bardzo gwałtownie, a do tego są bardzo niebezpieczne, bo niejednokrotnie kończą się śmiercią. Oczywiście przy szybkim działaniu i odpowiednim leczeniu jest szansa, że wszystko skończy się dobrze. Jednak najlepiej zrobimy, jeśli będziemy przeciwdziałać tym chorobom, chociaż poprzez profilaktyczne szczepienia.

Wówczas nie będziemy musieli się niczym martwić.