Meningokoki ile dawek szczepionek?

najbardziej korzystna w Poznaniu
Przeczytaj również: Czy na meningokoki szczepienie jest przydatne?
Ponieważ medycyna cały czas się rozwija, to z jednej strony zdobywamy coraz większą wiedzę na temat różnych chorób, ale z drugiej strony też, udaje się opracować szczepionki, które mają nas przed tymi chorobami chronić. Na szczęście możemy też skorzystać ze szczepionek przeciwko meningokokom, choć tutaj nie było łatwo, bo o ile od dłuższego czasu była już szczepionka przeciwko meningokokom typu A, C, Y i W-135, o tyle cały czas był problem z przygotowaniem szczepionki przeciwko meningokokom typu B. Na szczęście i ten problem udało się rozwiązać, a więc teraz nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli się zaszczepić.
Nie ma jednej na wszystko
Przede wszystkim musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie ma jednej szczepionki, która działałaby na wszystkie typy meningokoków.
Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, że w Polsce najczęściej występują choroby wywołane meningokokami typ B i C, a co się z tym wiąże, właśnie przeciwko nim powinniśmy się zaszczepić. To oznacza, że jeśli chcemy się chronić przed tymi dwoma typami, to musimy skorzystać z dwóch różnych szczepionek, bo nie ma takiej, która działałaby od razu na obydwa te typu. I co ważne, zanim przystąpimy do szczepienia, powinniśmy dokładnie sprawdzić ile dawek musimy przyjąć, tak abyśmy mieli pewność, że takie szczepionki przyniosą spodziewane efekty i faktycznie zadziałają tak jak powinny.
Wiele zależy od czasu podania
Warto wiedzieć, że jeśli zaczynamy podawać szczepionki przeciwko meningokokom dzieciom, które ukończyły 2 miesiąc życia, to zazwyczaj musimy podać 2 albo 3 dawki, w odstępie 2 miesięcy.
Tak się dzieje zarówno przy szczepionce na meningokoki typu C, jak i typu B. Jednak jeśli podajemy te szczepionki dzieciom powyżej 2 lat, albo osobom dorosłym, to zazwyczaj w przypadku tej na meningokoki typu C wystarczy jedna dawka, a tej na typ B dwie dawki. Co jest również ważne, to szczepionkę przeciwko typowi C możemy podawać od 2 miesiąca życia do 65 roku życia, natomiast tą przeciwko typowi B podaje się od 2 miesiąca życia do 50 roku życia. Przeciwko meningokokom możemy się zaszczepić w każdym momencie, jednak im szybciej to zrobimy, tym większa będzie szansa na to, że uda nam się ochronić przed chorobami, które są wywoływane przez te bakterie.
A ponieważ dzieci mają słabszą odporność i w ich przypadku choroba ma gwałtowniejszy przebieg, to w ogóle nie powinniśmy się zastanawiać nad tym czy je szczepić, zwłaszcza jeśli planujemy posłać je do żłobka czy przedszkola. Im szybciej zaczniemy podawać takie szczepienia, tym bezpieczniejsze będzie nasze dziecko.
Przeczytaj również: Meningokoki – wysypka to jeden z objawów
Przeczytaj również: Meningokoki - kiedy szczepić?
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Pieczątki a identyfikacja wizualna firmy – jak to działa?
Wprowadzenie do tematu pieczątek i ich roli w identyfikacji wizualnej firm pokazuje, jak istotne są one dla budowania wizerunku marki. Wpływ pieczątek na postrzeganie profesjonalizmu przez klientów czyni je niezbędnym elementem każdej działalności gospodarczej. Warto zainwestować w wysokiej jakości

Jakie informacje warto mieć przy sobie podczas pierwszej wizyty u stomatologa?
Pierwsza wizyta u stomatologa to moment pełen emocji, dlatego odpowiednie przygotowanie jest kluczowe. Zminimalizuje to stres i pozwoli uzyskać więcej informacji o stanie zdrowia jamy ustnej. Posiadanie niezbędnych danych, takich jak dane osobowe, historia medyczna czy lista leków, ułatwi lekarzowi