Wszyscy chyba słyszeli o meningokokach – tym bardziej że kampania informacyjna na ich temat jest obecnie bardzo duża. Można usłyszeć o nich nie tylko od lekarza, ale również w spotach reklamowych. To ważne, aby wiedzieć o nich jak najwięcej, tym bardziej, że choroby, które wywołane są tymi bakteriami, mają gwałtowny przebieg i mogą kończyć się nie tylko ciężkimi powikłaniami, ale i śmiercią. Nawet jeśli mamy świadomość, że możemy się profilaktycznie zaszczepić przeciw meningokokom, to jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że rozróżniamy 5 ich najgroźniejszych typów: A, B, C, Y i W-135. Co więcej, proponowane szczepionki zazwyczaj działają na określony ich typ, a to oznacza, że powinniśmy sprawdzić, którą z nich zastosować przeciwko meningokokom typu B.

Najczęściej występujące

Przede wszystkim warto wiedzieć, że w naszym kraju najczęściej możemy się spotkać z meningokokami typu B i typu C. Te pierwsze wywołują najczęściej choroby do 1. roku życia, te drugie zaczynają się częściej pojawiać po 2. roku życia. Najważniejsze jednak jest to, żeby w przypadku podejrzenia choroby meningokokowej jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, dzięki którym będzie istniała szansa, że uda nam się zmniejszyć poważne powikłania, jak i uniknąć śmierci chorego.

Dlatego też, warto wiedzieć, że możemy zastosować profilaktyczne szczepienia, które będą skierowana przeciw meningokokom typu B. Taką szczepionkę można podawać już od 2. miesiąca życia. Podaje się ją domięśniowo, w przednio-boczną część uda u niemowląt i w mięsień naramienny u starszych dzieci, jak i osób dorosłych.

Całkowicie bezpieczna

Ponieważ meningokoki typu B występują u nas najczęściej, a dodatkowo jeszcze największa grupa chorych mieści się w granicach do 5.

roku życia, to szczepionka przeciwko temu typowi proponowana jest przede wszystkim dzieciom. Niemniej jednak, warto wiedzieć, że możemy się zaszczepić w każdym wieku, zwłaszcza jeśli wiemy, że będziemy przebywać w dużym skupisku ludzi, albo mamy zamiar dużo podróżować. Takie szczepionki są całkowicie bezpieczne, a działania niepożądane to najczęściej: gorączka, ból czy zaczerwienienie w miejscu wkłucia. Warto mieć świadomość, że chociaż choroby meningokokowe nie występują często, to jednak są bardzo groźne. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób profilaktycznie chronić się przed zarażeniem meningokokami typu B.

Tym bardziej, że to one występują u nas najczęściej i co więcej, to na ich działanie najbardziej są narażone najmniejsze dzieci.