Prawdopodobnie nie ma rodzica, który nie słyszałby chociaż raz o meningokokach. Najczęściej z tą nazwą spotykamy się gabinecie lekarskim, ale co ona tak dokładnie określa i dlaczego jest taka straszna? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że meningokoki to bakterie wywołujące chorobę, która może atakować osoby w różnym wieku, ale najczęściej słyszymy o niej wtedy, kiedy zaczynają chorować małe dzieci. Dlatego warto zdobyć na jej temat jak największą wiedzę tak, abyśmy wiedzieli, w jaki sposób postępować, jak ją rozpoznać i czego możemy się spodziewać, jeśli będziemy mieli z nią do czynienia.

Podstawowe informacje

Przede wszystkim powinniśmy mieć przynajmniej podstawowe informacje na temat tej choroby. To oznacza, że powinniśmy wiedzieć, iż meningokoki to inna nazwa bakterii, dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Co ważne, występują one w różnych grupach serologicznych, ale tylko grupy: A, B, C, Y i W – 135 są niebezpieczne. Należy również wiedzieć, że do zarażenia tymi bakteriami dochodzi drogą kropelkową, kiedy to mamy kontakt z bezobjawowym nosicielem, albo osobą chorą. Tak naprawdę narażeni jesteśmy na nią wszyscy, a to w jakim jesteśmy wieku i jakiej płci, nie ma większego znaczenia. Jednak statystyki pokazują, że najbardziej narażone na meningokoki są najmłodsze dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku.

Niemniej jednak bardzo często możemy się z tą chorobą spotkać również u dzieci trochę starszych, do 5 roku życia, jak i wśród nastolatków – między 16 a 21 rokiem życia. Dlatego też apele odnośnie szczepień przeciwko tej chorobie kierowane są przede wszystkim do rodziców, zwłaszcza rodziców tych najmłodszych dzieci. Szczególnie jeśli mają być w najbliższym czasie zapisane do żłobka albo przedszkola, a więc tam gdzie będą miały do czynienia z większym skupiskiem osób. Wiedza to podstawa

Powinniśmy mieć świadomość, że w przypadku najbardziej inwazyjnej choroby meningokokowej może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do sepsy. Rozwija się ona bardzo szybko, a dodatkowo w tym przypadku mamy dużą ilość śmiertelnych przypadków i takich, które kończą się trwałymi powikłaniami. Dlatego też choroba wywołana przez meningokoki zaliczana jest do najgroźniejszych chorób zakaźnych, na jakie możemy zachorować. Dlatego też powinniśmy się szczepić przeciwko tym bakteriom. Tym bardziej, że mamy do wyboru szczepionki przeciw serogrupie C i szczepionki przeciw serogrupom A, C, W – 135 oraz Y, jak i szczepionki białkowe przeciw serogrupie B. Zaszczepić może się każdy – nawet dorosła osoba.

Jednak najczęściej szczepionki są polecane tym, którzy znajdują się w grupie ryzyka, a więc niemowlętom, młodzieży i osobom ze zbyt słabą odpornością.