Coraz więcej mówi się o meningokokach, a co się z tym wiąże, jesteśmy bardziej świadomi tego, czym one są i jakie choroby mogą wywoływać. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że poza meningokokami typu B i C, które najczęściej występują w Polsce, możemy mieć do czynienia również z typami: A, Y i W-135. Każda z tych grup ma swoje szczepionki, a to oznacza, że powinniśmy się dowiedzieć z jakiej szczepionki powinniśmy skorzystać jeśli chcemy się zaszczepić przeciwko działaniu meningokokom typu B, które najczęściej u nas występują.

Najczęściej u najmłodszych

Warto mieć świadomość, że to właśnie meningokoki typu B najczęściej powodują choroby u dzieci poniżej 1 roku życia.

Dlatego właśnie jeśli chcemy posłać dziecko do żłobka, to powinniśmy je zaszczepić. Powyżej 2 roku życia wzrasta ilość chorób wywołanych meningokokami typu C, dlatego też warto porozmawiać z lekarzem o możliwości profilaktycznego zaszczepienia się przeciwko tym dwóm typom. Oczywiście musimy mieć świadomość, że zachorować może każdy, bez względu na płeć i wiek, tym bardziej, że ¼ to bezobjawowi nosiciele tych bakterii. Nie mniej, największą ilość zachorowań odnotowuje się w grupie wiekowej do 5 lat i między 16 – 21 lat.

Dodatkowo ryzyko choroby wzrasta w dużych skupiskach i na zamkniętej przestrzeni. Dlatego potencjalnymi miejscami ryzyka są: żłobki, przedszkola, akademiki, internaty czy koszary. Meningokoki typu B mogą się pojawić również wtedy, gdy dużo podróżujemy, dlatego też takie osoby powinny się profilaktycznie zaszczepić.

Są groźne

To co najczęściej usypia naszą czujność i sprawia, że rezygnujemy z profilaktycznych szczepień, to fakt że w większości przypadków nie dochodzi do wystąpienia choroby.

Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kiedy jednak dojdzie do takiej sytuacji, to choroba nie tylko rozwija się bardzo szybko, ale również może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet śmierci. To oznacza, że w przypadku zachorowania potrzebna jest natychmiastowa pomoc lekarska, chociaż nawet ona może nie przynieść odpowiednich efektów. Dlatego, mimo małej ilości zachorowań warto się profilaktycznie szczepić, tak aby zmniejszyć do minimum możliwość wystąpienia u nas tej choroby. Tym bardziej, że u małych dzieci nie tylko występuje ona najczęściej, ale również ma gwałtowniejszy i bardziej niebezpieczny przebieg.

Warto wiedzieć czym są meningokoki typu B i do czego może prowadzić zarażenie się nimi. Im większa będzie nasza wiedza na ten temat, tym łatwiej będzie nam się przed nimi bronić.