altargo maść

Coraz częściej i głośniej mówi się o chorobie wywołanej przez meningokoki, a więc bakterie które osiedlają się w jamie nosowej. Ocenia się, że przynajmniej ¼ społeczeństwa jest ich nosicielami, co oznacza że wbrew pozorom nie jest trudno się nią zarazić, tym bardziej, że przenoszone są one drogą kropelkową. To oznacza, że wystarczy nie tylko picie z jednego kubka, ale nawet zwykłe kichnięcie czy kaszel mogą spowodować, że takie bakterie zostaną przeniesione z jednej osoby na drugą i wywołają chorobę zakaźną. Dlatego też warto wiedzieć, jakie działania profilaktyczne należy podejmować, aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na tą chorobę.

Co trzeba wiedzieć?

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko meningokokom, to powinniśmy wiedzieć, że są one zalecane przez lekarzy, jednak nie znajdują się w kalendarzu obowiązkowych szczepień. To oznacza, że jeśli chcemy z nich skorzystać, to musimy je sami wykupić co wiąże się z kosztem wynoszącym ok.

200 zł. Pamiętajmy jednak, że zakażenie meningokokami jest bardzo niebezpieczne, może prowadzić nie tylko do różnych powikłań, ale w najgorszym przypadku może prowadzić również do śmierci. Dlatego warto poważnie rozważyć podanie takiej szczepionki, szczególnie jeśli planujemy zapisać dziecko do żłobka albo przedszkola. Warto też wiedzieć, że szczepionkę przeciw meningokokom typu C podaje się w schemacie: 2. miesiąc życia, 4. miesiąc życia i 13.

miesiąc życia. Jeśli dziecko otrzymało szczepionkę w pierwszym roku życia, to musi też otrzymać dawkę przypominającą, która powinna być podana w okolicach 12 – 13 miesiąca życia. Jeśli chcemy szczepić przeciwko meningokokom typu B, to należy to zrobić w schemacie: 3. miesiąc życia, 5. miesiąc, 7. miesiąc, 17.

– 23. miesiąc. Jeśli szczepieniu poddawane jest dziecko starsze albo osoba dorosła, to wystarczy podać jedną szczepionkę typu C i dwie typu B.

Kiedy pomyśleć o szczepieniach?

Tak naprawdę szczepionkę przeciwko meningokokom można podać w każdym wieku. Warto jednak wiedzieć, że szczególnie polecana jest ona osobom, które znajdują się w grupie największego ryzyka. A więc małym dzieciom i dorosłym, którzy narażeni są na przebywanie w dużych skupiskach (przedszkola, żłobki, akademiki czy koszary), jak i osobom, które często podróżują.

Warto się też zaszczepić jeśli mamy obniżoną odporność. Szczepienia przeciwko meningokokom są całkowicie bezpieczne, a powikłania po nich nie stanowią zagrożenia. Dlatego warto o nich pomyśleć, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka, albo wiemy, że nasze dziecko znajdzie się w takiej grupie.